Az USA vadászgépeket, hadihajókat és más katonai rendszereket készül összpontosítani a térségben, nem zárják ki a nyílt ütközetet.
Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke tervei szerint hamarosan Tajvanra utazik, a Pentagon pedig minden eshetőségre készül az esemény kapcsán, írja az AP.
Tisztviselőktől származó információk szerint ha Pelosi valóban elutazik, a hadsereg növelni fogja aktivitását az indo-csendes-óceáni térségben. Részleteket nem voltak hajlandók elárulni, de azt mondták, hogy vadászgépekkel, hajókkal, megfigyelőeszközökkel és más katonai rendszerekkel biztosítanának védőgyűrűt a politikus repülése során.
Egy magas rangú amerikai vezető külföldi utazása mindig kiemelt biztonsági intézkedéseket igényel. Pelosi tajvani látogatása azonban még túl is mutat a normál esetekben alkalmazandó protokollon. 1997 óta nem járt ilyen magas rangú amerikai vezető a szigeten.
Mark Milley amerikai vezérkari főnök kijelentette: „Ha olyan döntés születik, hogy Pelosi házelnök vagy bárki más utazni fog, és katonai támogatást kértek, megteszünk minden szükséges lépést látogatásuk biztonságos lebonyolítása érdekében.”
Kína saját területének tekinti Tajvant, és kilátásba helyezte annak erőszakos annektálását. Az Egyesült Államok informális és védelmi kapcsolatokat ápol Tajvannal, még akkor is, ha Pekinget ismeri el Kína kormányaként.
Az utazást olyan időszakban fontolgatják, amikor Kína egyébként provokatív akciókat hajt végre. Az incidensek között előfordultak például veszélyesen közeli átrepülések, amelyek arra kényszerítik a többi pilótát, hogy hirtelen kanyarodva kerüljék el az ütközéseket. “Csak ebben az évben több tucat ilyen manőver történt” – mondta Ely Ratner, az Egyesült Államok védelmi miniszterhelyettese. Kína tagadja az incidenseket.
Minden eshetőségre készülni kell
Az illetékesek szerint a katonaságnak is fel kell készülnie minden incidensre – akár a levegőben, akár a földön történnek. Az Egyesült Államoknak mentési képességekkel kell rendelkeznie a közelben, ezért azt javasolják, hogy a térségben tartózkodó hajókon már helikopterek is legyenek.
Pelosi nem erősítette meg nyilvánosan a tajvani utazással kapcsolatos új terveit. Áprilisban már utazni készült, de a terv meghiúsult a pozitív koronavírustesztje miatt. Joe Biden elnök a múlt héten aggodalmát fejezte ki az úttal kapcsolatban, és azt mondta, hogy a katonaság szerint az utazás „jelenleg nem jó ötlet”.
Amerikai tisztviselők nem zárják ki annak lehetőségét, hogy Kína fokozza a katonai repülőgépek provokatív átrepülését a tajvani légtérben vagy annak közelében, valamint haditengerészeti járőrözést a Tajvani-szorosban, ha az utazásra sor kerül.
És nem zárják ki a kínai fellépéseket a régió más részein erődemonstrációként.
A biztonsági elemzők megosztottak az utazás során felmerülő fenyegetés mértékét és a további katonai védelem szükségességét illetően. Mark Cozad, a Nemzetközi Biztonság- és Védelempolitikai Központ ügyvezető igazgatója szerint az sem elképzelhetetlen, hogy valamilyen kínai erődemonstráció „rosszul sül el”, és szándékuk ellenére okoznak nagyobb problémát, mint tervezték.
Ugyanakkor fennáll a veszélye annak is, hogy épp a Pelosi védelme érdekében megerősített amerikai katonai jelenlét okoz feszültséget.
„Nagyon is lehetséges, hogy az elrettentésre tett kísérleteink valójában egészen más jelet küldenek, mint amit küldeni szándékozunk” – mondta Cozad. „És így bekerülünk egy spirálba, ahol az elrettentésre tett kísérleteinket valójában egyre provokatívabbnak tekintik, és fordítva. Ez pedig nagyon veszélyes dinamika lehet.”
Ráadásul Kína sem adós a fenyegetőző megnyilvánulásokkal. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Zhao Lijian kijelentette, hogy Kína készen áll arra, hogy szigorú és határozott intézkedéseket tegyen a nemzeti szuverenitás és a területi integritás védelme érdekében.
Érdemes elolvasniEgy hét alatt már harmadjára kerül konfliktusba a kínai és az amerikai flotta
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon